Pracovní desky

Keramické desky, Granitové desky, Kompozitní desky, Kompaktní desky, GetaCore, Masivní dřevo, Laminátové

Narei.cz

Laminátové

Laminát je nejpoužívanější materiál pro výrobu pracovních desek. Na dřevotřískovém jádru je nalisována vrstva tvrzeného vysokotlakého laminátu se zaoblenou přední hranou. Tento materiál má vysokou tepelnou odolnost a jeho velkou předností je cenová dostupnost. Nejčastěji se vyrábí v tloušťce 38 mm, a to v různých dekorech dřeva, kamene a dalších materiálů. Výhodou je, že stejný materiál lze použít také jako obkladovou desku kuchyně (v menší tloušťce). Materiál je snadno udržovatelný.
Nevýhodou tohoto materiálu je snadné poškození například poškrábáním nožem a do pracovní desky se tak může dostat voda. Jádro je vyrobeno z dřevěných třísek a při montáži dřezu mohou vzniknout mezery, do kterých může zatékat a deska pak nabobtná. Dřez musí být vždy umístěn s horní montáží.

Masivní dřevo

Zastánci masivního dřeva si určitě vyberou dřevěnou pracovní desku. Vyrábí se z lamel slepených do desky o rozměrech v hloubce 600 mm a délce 1225 mm nebo v hloubce 150 mm a délce až 4000 mm. Obvykle se pro tento účel využívá velmi tvrdé dřevo, například dub nebo buk. Desky jsou lepeny vodovzdorným lepidlem na přírodní bázi a jsou dodávány broušené a oboustranně ošetřené olejem proti vlhkosti. Tyto nátěry je však třeba opakovat. Povrch lze ale upravit například i pomocí epoxidových pryskyřic, jejichž aplikace se opakovat nemusí.
Nevýhodou dřevěných materiálů je však větší riziko vniknutí vlhkosti či poškrábání nožem. Dřevu nejvíce ublíží právě dlouhodobé působení vody. Na masivní dřevo není vhodné pokládat ani teplé hrnce. Časem materiál změní svoji barevnost, a proto je vhodné ho po určité době obrousit a znovu přelakovat. Cenově se masivní desky pohybují kolem 4000 Kč za metr.

Granit

Přírodní kámen, který je nejvhodnější pro použití na kuchyňskou desku, je žula. Má nízkou nasákavost, a je tak odolná vůči vniknutí vody či oleje a kyselých látek. Kuchyňské pracovní desky z přírodní žuly jsou krásné, velmi pevné a tvrdé, takže perfektně odolávají běžnému provozu. Vyznačují se i velmi snadnou údržbou – stačí je omýt teplou vodou nebo saponátem. Povrch je opatřen impregnací, jež by se měla opakovat jednou za půl roku. Na trhu je na výběr nepřeberné množství barev a dekorů žulových desek. Výhodou je jejich vysoká životnost a odolnost vůči poškrábání nožem. Tyto desky navíc působí luxusním dojmem. Výhodou je i možnost instalace dřezu se spodní montáží.
Nevýhodou leštěného povrchu je zanechávání otisků a také vyšší pořizovací cena, která se může pohybovat od 15 000 Kč do 100 000 Kč v závislosti na použitém druhu materiálu, tvaru, výřezů na dřez či varnou desku a podobně. Tuto cenu však opět kompenzuje vysoká životnost materiálu.

Keramická deska

Keramické pracovní desky jsou vyráběny z přírodního materiálu v rozměrech 3600 x 1200 mm nebo 3200 x 1500 mm. Výhodou je teplotní odolnost, takže nehrozí poškození při odkládání horkých hrnců. Keramika má také nenasákavý povrch, který zaručuje maximální hygienu a snadnou čistitelnost. Díky vysoké kvalitě, tvrdosti materiálu a nadčasovému designu neztrácí svůj atraktivní vzhled. Výhodou je i možnost instalace dřezu se spodní montáží. Pláty lze použít i jako obklad za pracovní desku.
Nevýhodou je relativně vysoká pořizovací cena, která se může vyšplhat až na 100 000 Kč v závislosti na velikost pracovní plochy, avšak kvůli její vysoké životnosti se tato investice vyplatí.

Kompozit

Umělý kámen je velmi odolný materiál vůči každodennímu opotřebení a zároveň je možné ho různě tvarovat. Spoje bývají neviditelné, jelikož se jedná o neporézní materiál, nehrozí zde riziko poškození vlivem vlhkosti. Díky tomu nachází uplatnění jak v domácnostech, tak v komerčním prostředí, jako jsou například hotely, zdravotnická zařízení, obchody nebo administrativní centra. K dispozici je ve více než 100 barevných odstínech. Lze ho řezat, opracovávat jako dřevo a navíc je tvarovatelný při vysoké teplotě. Možnosti jeho zpracování jsou téměř neomezené. Umělý kámen může být tvarován tak, aby dokonale odpovídal požadavkům zadání projektu. Povrch z umělého kamene je teplý, příjemný na omak a velice jednoduše se udržuje. Desky z umělého kamene jsou také snadno opravitelné. Materiál lze použít také jako jednotný materiál na dřez i odkapávací plochu.
Na trhu je několik výrobců umělého kamene, jejich cena se může lišit. Nevýhodou je jeho vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo 8000 Kč za metr, avšak to je opět vyváženo dlouhou životností.

Kompaktní deska

Kompaktní desky mají atraktivní design a vynikající produktové vlastnosti. Jsou jedním z oblíbených materiálů do kuchyní. Vysoká robustnost a odolnost proti vlhkosti z nich činí ideální materiál pro interiérové aplikace s vizuálně přitažlivým designem a zvýšenými požadavky na hygienu a čistotu, využívají se proto v kuchyních, koupelnách nebo restauracích. Mezi hlavní výhody patří snadná údržba, široká škála dekorů, možnost instalace dřezu se spodní montáží a příznivá cena.

GetaCore

GetaCore je vyroben z přírodních materiálů, jako pojivo slouží látky na bázi akrylátů. Je to pevná, homogenní, masivní hmota s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu, neboť GetaCore je litý. GetaCore spojuje praktické vlastnosti – trvanlivost a dlouhodobou všeobecnou stálost, také prokazuje velmi dobré mechanické vlastnosti jako je tvrdost, houževnatost, otěruvzdornost a nepoddajnost. Vyspělou technologií lepení a následným broušením se docílí bezespárového spojování a tak i sebevětší plochy vypadají jakoby vyrobeny z jednoho kusu.

Narei.cz

Nezávazná poptávka

Zaujal Vás náš profesionální přístup?
Chcete taky takovou kvalitu?
Ozvěte se nám!